18. 3. 2023

Reunion je ostrov sopečného původu ležící v Indickém oceánu. Jelikož je to zámořský region Francie, dá se prohlásit i jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie.

A právě z Reunionu k nám zavítala milá návštěva sestávající z 25 žáků a 7 učitelů z malého městečka Saint-Philippe. Poté, co si delegace prohlédla hlavní město Francie Paříž a nakoupila nutnou zimní výbavu, vydala se do Lanškrouna, aby se seznámila s místním školstvím, způsobem života i zvyklostmi. V pondělí je páťáci provedli po škole, vzali je do místní jídelny na oběd, ukázali jim výhled z místní radnice a zasportovali si s nimi ve Foree i v naší tělocvičně. Další tři dny s nimi byli šesťáci na sjezdovce v Čenkovicích, kde se děti z Reunionu učily lyžovat. Pro mnohé to bylo první setkání se sněhem vůbec. V pátek se Francouzi vydali do Prahy, kam je doprovodili opět žáci z páté třídy. Zítra čeká ostrovany 13 hodinový let zpět do jejich vlasti.

„Lidé v Lanškrouně nás přijali za své, byli moc milí a nápomocní. Vytvořili zde vřelou atmosféru a my jim za to velmi děkujeme,“ zhodnotil pobyt v našem městě učitel z Reunionu Teddy Boyer.

Já bych chtěla poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že se naši přátelé cítili jako doma, a že jsem mohla být pyšná na své město i kolegy.

Martina Teichmannová