11. 5. 2023
Základní škola Kanan İlkokulu leží v pětitisícovém městečku Ağva východně od Istanbulu. Toto černomořské letovisko je v létě využíváno především turisty z turecké metropole k odpočinku a je obklopeno úžasnou přírodou. Základní škola z Ağvy se stala jedním z partnerů etwinningového projektu, a díky blízkému kontaktu obou škol byla vybrána také jako cíl stínování pro projekt Erasmus+.
Na školu jsme se vypravily, abychom mohly porovnat český a turecký vzdělávací systém. Hlavním cílem stínování je inspirace dobrou praxí na turecké škole, která má velké zkušenosti s rozdílným složením žáků. V Kanan İlkokulu se museli popasovat se žáky, kteří jsou různorodí, mají jiné tradice, vyrůstají v rozdílném prostředí, jsou různých národností.
V této oblasti jsme první pedagogové, kteří sem zavítali na stínování. Pro děti jsme velkou atrakcí a všichni s námi chtějí hovořit, obejmout nás, napsat nám pozdrav. Učitelé, kteří umí anglicky, mají velký zájem si s námi vyměňovat zkušenosti, ukázat nám svoji výuku. Ve středu nás v hlavním městě regionu Sile přijal i ředitel pro vzdělávání, aby se s námi seznámil a krátce pohovořil.
Setkávání s partnerskými školami je vždy lepší než jen kontakt přes počítač. Tato návštěva byla velmi přátelská a obohacující na obou stranách. Děkujeme programu ERASMUS+ za finanční podporu i Domu zahraniční spolupráce za podporu, díky které můžeme osobně poznat naše přátele.
Martina Teichmannová a Monika Dušková