24. 2. 2023

Tento týden jsme měli tu čest uvítat na naší škole ředitelku Základní školy 9 z Dzierzoniówa Wiolettu a její kolegyni Beatu. Je vždy zajímavé sledovat, co zahraničním hostům přijde na naší škole inspirující. Uvádíme překlad článku z polského FB:

Ve dnech 20. – 24. února 2023 byli další dva učitelé ze Základní školy Dzierżoniów v rámci projektu spolufinancovaného Evropskou unií „Do Evropy za inspirací a motivací“ na job shadowingu, tentokrát na naší partnerské škole v České republice. - na Základní škole Aloise Jiráska v Lanškrouně .
Učitelé sledovali hodiny hudební výchovy, angličtiny, matematiky, informatiky, češtiny, dále hodiny v zájmových kroužcích a pedagogickou inovaci - využití metody prof. Feuerstein ve vyučovacím procesu – „Učím se, jak se učit“.
V milé, přátelské atmosféře, plné přízně dětí i učitelů, došlo k vzájemnému představení systémů výuky v Polsku a České republice.
Česká škola již řadu let používá metodu CLIL, což znamená, že studenti rychle překonávají bariéru komunikace v angličtině.
Naši zástupci se zúčastnili i mimoškolních aktivit, sledovali nácvik sboru, hodiny robotiky a keramiky (škola je vybavena hliněnou pecí a 3D tiskárnou, prvky pro robotické úkoly a stavbu malých robotů).
V hodině hudební výchovy si účastníci zahráli filharmonickou hru s využitím internetového programu a speciálně nahraného Mozartova díla, u kterého piktogramy a animace pomohly k efektivní hře na různé nástroje.
Pozoruhodné je, že na chodbě jsou: ping-pongové stoly, stolní fotbal, vzdušný hokej a další hry pro děti, zakoupené rodiči.
Kromě toho měli naši učitelé možnost vidět fungování vesnické školy v nedaleké Horní Čermné a navštívit krásná města Olomouc a Litomyšl.
  „Bylo to opravdu příjemné, cítili jsme se jako doma,“ říkají účastníci projektu.

 

Martina Teichmannová