19. 5. 2023
Toto slovo bylo v posledních týdnech skloňováno hned v několika třídách. A není divu, protože několikaměsíční práce na projektech vrcholila a nervozita u soutěžících stoupala.
Naši soutěžící se svého cíle dočkali v pátek 19.5.2023, kdy se v multikulturním centru LArt rozběhl 4. ročník soutěže Microtela. Hodinová příprava posterů a počítačů, tři hodiny napínavého očekávání poroty a dvě hodiny zajímavého doprovodného programu přináší kategorie Mikropočítač. V té jsme měli opravdu velké zastoupení a bohaté spektrum nápadů nabízelo projekty o světových válkách, vesmíru, volejbalu, skateboardingu, znameních zvěrokruhu, robotovi Wall-E, velikánech Leonardu da Vinci či Julesu Verneovi a další. Starší žáci pracovali na složitějších projektech jako Detektor ohně, Jízda po čáře nebo Prostě robot. Ten v prostorách LArtu dokonce obživl.
V kategorii Projekty s tématem Made in Lanškroun jsme měli dvě želízka v ohni. Páťáci představili kondenzátor firmy Kyocera AVX a sýry z místní Střední zemědělské a veterinární školy.
Své koně jsme vyslali i do kategorie Ozobot II. , kde mají žáci za úkol správně naprogramovat ozobota a sesbírat co nejvíce bodů.
Na soutěži fungoval také tým, který představoval naši školu, za což mu patří velký dík. Tým našeho roboguru Ivo Obra se účasnil i představení nového projektu CURIOSITY a předvedl repliku tohoto vozítka z Marsu.
A jak to celé dopadlo?
2. místo Adam Braik a Radim Dajč za projekt Detektor ohně v kategorii Mikropočítač III.
3. místo David Ryba a Mykola Holub v kategorii Ozobot II.
čestné uznání Magdalena Tůmová a Lilly Pekařová za projekt Přátelství v katagorii Mikropočítač II.
Za mě ale vyhráli všichni, kteří se účastnili, protože museli překonat veškeré nesnáze, dlouhodobě pracovat na svém projektu a obhájit ho před porotou i veřejností.
Martina Teichmannová